Veľké stretnutie spisovateľov, 26. 9. 2014

dsc08714

Piatok 26. 9. 2014 o 16.30 hod.

Smolenický zámok, Smolenice

Čo bolo hlavným dôvodom Veľkého stretnutia spisovateľov na Smolenickom zámku 26. septembra 2014 v podvečer a mnohých až do hlbokej noci a rána z piatka na sobotu?

Hlavným dôvodom bol krst blogovej encyklopédie spisovateľky Naty Sabovej pod názvom: Encyklopédia 100 a 1 súčasných slovenských spisovateľov. Vďaka tomuto skvelému Natkinmu počinu sa aj cez jej encyklopédiu môžu dostať moje knižky bližšie k Vám.

Čaro Smolenického zámku

Skôr, než čokoľvek o tejto akcii napíšem, určite si pozrite tieto zábery:

No, čo poviete? Môže byť nejaké miesto viac magické ako práve toto sídlo Pálffyovcov? Do krásy ho začali budovať na začiatku dvadsiateho storočia a kvôli svetovým vojnám si ho vlastne ani veľmi neužili. Zo zadnej strany je chránené Malými Karpatmi a z prednej otvorené širokej vyhliadke na neďaleké obce. Odvážila som sa a v jednej z jeho bášt som po našej nočnej spisovateľskej žúrke dokonca prespala. Takú tmu ste ešte nezažili! Žúrke predchádzala netradičná, večerná prehliadka zámku spojená s výhľadom z hornej terasy veže zámku na šíre okolie. V tom čase už bolo posiate nočnými svetielkami okolitých sídiel. V poryvoch chladného, miestami i upršaného vetríka, som dokonale precítila, ako je toto miesto až neskutočne vznešené a mysticky krásne.

Atmosféra samotného krstu spisovateľskej encyklopédie

Tak, a teraz, keď už máte predstavu o mieste, kde sa táto výnimočná udalosť odohrala, tu Vám ponúkam obrázky aj nás samých, ktorí sme si tú nádheru plnými dúškami vychutnávali.

Natkinej encyklopédii sme požehnávali každý sám za seba, tým najlepším, čo jej kto vedel darovať. Áno, vidíte dobre. Aj keď je samotná Encyklopédia 100 a 1 súčasných slovenských spisovateľov virtuálna v priestore internetu, všetci sme dostali aj jej hmotnú vizitku v podobe brožúrky, kde mali svoj priestor všetci tí spisovatelia, ktorí sa krstu v Smoleniciach sľúbili zúčastniť. Samozrejme, v závere tejto prepracovanej brožúrky je kompletný zoznam všetkých 100 a 1 spisovateľov, ktorí majú v samotnej encyklopédii na www.slovenski-spisovatelia.blog.cz už svoj profil.

A ako inak, krst na nádvorí zámku skončil iskrivou večernou tancovačkou s nefalšovanou radosťou pri vínku a žrebovaní výhier v tombole.

Niektorým povinnosti ďalšieho dňa žiaľ nedovoľovali na zámku prespať, a tak sme sa rozlúčili. O to viac som sa tešila z prítomnosti tých kolegýň spisovateliek a kolegov spisovateľov, ktorí ostali až do rána. Odobrali sme sa do zámockého modrého salónika, kde som si neodpustila fotografiu v zamatovom kresle – prosto úžasné.

A tak sme zapálili a sfúkli sviečky na našej torte – musela byť naša, veď na nej boli naše fotky :-) Papkali sme všetky tie dobrotky, ktoré k oslave patrili, pili vínko a aj poctivú slivovičku, ktorou nás častoval Mirko Kapusta. Bolo skvelé, že sa nikto nikam neponáhľal a mohli sme sa až do neskorej noci rozprávať a zabávať. Mali sme k sebe veľmi blízko – spoločné témy, spoločná láska k písaniu… Možno by ste si povedali, že tu kreslím obraz veľkopanskej žúrky na zámku. V srdci to však cítim, a verím, že kolegovia mi to nebudú vyčítať, ako stretnutie „bláznivých“ nadšencov pera, ktorí ešte stále veria, že slovo je silnejšie ako peniaze a že čitatelia si zaslúžia, aby z tejto sily čerpali a rozdávali ju ďalej.

Natka, ako to už zaznelo aj na krste, patrí Ti obrovská vďaka, že si vôbec začala tvoriť tento blog a že si mamou tejto našej krásnej slovenskej encyklopédie. Mohla by som napísať k tomuto príjemnému podvečeru viac. Nie je to treba, pretože verím, že už onedlho nájdete oveľa viac detailov o tomto spisovateľskom stretnutí aj priamo na blogu encyklopédie www.slovenski-spisovatelia.blog.cz

Želám tomuto Natkinmu dieťatku, aby ste ho mali radi a často ho navštevovali.

Slávka