Spisovateľská ruleta, 7. 6. 2016

plagat_ruleta_mensi_6mb_compressed

Utorok 7. 6. 2016 o 17.00 h

Panta Rhei, Poštová ulica v Bratislave.

Ako sa vraví: „S jedlom rastie chuť“. A tak, po úspešnej akcii „Tridsať spisovateľov na jednom mieste“, iniciovala moja spisovateľská kolegynka Silvia Antalíková aj tento rok podobné stretnutie. Ešte väčšie a azda aj zábavnejšie. A prečo práve s názvom Spisovateľská ruleta? Zvedavá bola aj Karin Majtánová, moderátorka relácie RELAX v TV Ružinov. Keďže bývam v bratislavskej časti Ružinov, tak ma vyspovedala.  Ak ste zvedaví aj Vy, kliknite si na archívne video z 27. 5. 2016 – rozhovor začína v 32-ej minúte:

tvr_spis-rulet_20160527

 

Prešli necelé dva týždne a blížila sa piata hodina, siedmeho júna. Keďže Silvia ma presvedčila, že zvládnem moderovanie akcie spolu s ňou, bola som vlastne spoluorganizátorkou a preto som musela prísť skôr. Pomáhali nám aj Stano Hoferek a Majka Holecyová, ktorí mali na starosti registráciu, chystali rekvizity, rozdávali menovky a to všetko s podporou veľmi ochotných pracovníkov kníhkupectva Panta Rhei. Tí sa okrem iného postarali o sedenie, ozvučenie a neskôr aj o občerstvenie a samozrejme, nachystali tiež knižky spisovateľov, ktorí mali prísť.

Bolo príjemné sledovať, ako sa pred piatou naplnil priestor nielen spisovateľmi, ale aj vyše dvadsiatkou hostí, čitateľov či sympatizantov. Ako to vyzeralo, si pozrite tu vo fotogalérii:

 

A aký bol priebeh?

Najprv sa predstavovali samotní autori. Ako určila „ruleta“ – čiže, aké lístky som postupne vyberala zo žrebovacieho klobúka, prišla na pódium prvá štvorica spisovateľov. Každý mal podľa presýpacích hodín vymeranú približne minútu na svoju prezentáciu a potom nasledovala na každého jedna rýchla otázka z publika.

No, viete si asi predstaviť, že keď je človek pod časovým tlakom, tak nemá čas premýšľať, čo povie. Je spontánny, mnohé veci potom vyznievajú zábavne a presne tak to aj bolo. Boj s časom o priazeň čitateľov.

Aby sme sa vyhli stereotypu pri predstavovaní tridsiatich šiestich autorov, do programu sme medzi jednotlivé štvorice zaradili hry. Napríklad, povedala som prvú vetu a na ňu bolo treba nadviazať ďalšou a potom ďalšou vetou. To urobili spisovatelia, ktorí sa hry zúčastnili. Vznikol tak krátky, ale veľmi neočakávaný príbeh, takpovediac online. Zaujímavou bola aj tvorba rýmov, či nájdenie desiatich slov obsahujúcich dlhé „ŕ“ – všetko príležitosti, ukázať sa čitateľom inak, než len cez texty napísaných kníh.

Niektorí sa pýtali na plagát k akcii – čo je to ten „slovný hazard spisovateľov“? Nuž, podľa Wikipédie je hazard ľahkovážne riskovanie. V tomto prípade sme pod časovým tlakom riskovali so slovami. Bolo to niečo výnimočné, a to nie je len môj názor :-)

Tesne pred siedmou hodinou sa blížil záver programovej časti. Patril vystúpeniu Vierky Némethovej, metodičky Petržalskej knižnice, ktorá priniesla zaujímavé postrehy pre nás spisovateľov zo sveta knižníc, kde sú denne konfrontovaní s dopytmi čitateľov. Bolo to tiež celkom vtipné rozprávanie.

Bodka patrila listu od spisovateľky Naty Sabovej. Na stretnutie síce nemohla prísť, ale prostredníctvom neho nám, autorom, a aj prítomným čitateľom, oznámila dobrú správu. E-projekt , ktorý založila v roku 2014 s názvom „101 slovenských spisovateľov“, znovu otvára a rozširuje. Takže táto veľmi užitočná a svojho druhu jedinečná encyklopédia žije a rastie pod názvom „Encyklopédia súčasných slovenských spisovateľov“.  Natka, tešíme sa :-)

Po ukončení programu sme sa až do ôsmej voľne rozprávali, čitatelia si našli svojich obľúbených autorov, podpisovali sa knižky, robili spoločné fotografie. Bol to príjemný večer. A ja som sa tešila, že všetko dobre dopadlo. Moja spolužiačka, žijúca v Kanade, vraví, že človek by sa mal každý deň naučiť niečo nové. Dnešné moderovanie pre mňa znamenalo presne toto. Možno je to taký malý recept, ako dlho môžeme ostať mladými. Čo poviete? Napíšte mi pokojne do komentárov, budem rada :-)

Vaša Slávka