Sladká beseda v Svätojurskej knižnici, 17. 10. 2013

sladka_beseda

Štvrtok 17. 10. 2013 o 17.00 hod.

Aj keď sa vonku typicky jesenne zmrákalo a blížil sa studený októbrový večer, v Svätojurskej knižnici bola atmosféra úplne iná… Vďaka Natke Sabovej mysteriózna, otázky smerované na mňa zas túto atmosféru posúvali do pestrej a častokrát prekvapivej reality spoločenských vzťahov. A celý tento mix servírovala na strieborných podnosoch, prevažne účastničkam besedy, knihovníčka Majka Halenkovičová so svojimi roztomilými dcérkami Hankou a Lenkou. Spolu so sladkými maškrtami a drinkami. Priblížte si to, kliknite na galériu fotiek:

Pozreli ste si fotografie pozorne? Čo tak trocha zahrať sa?

Verím, že v každom z nás je dieťa a radi skúšame niečo nové. Nedalo mi, aby som Vám k priloženým fotografiám nepoložila tri zábavné hádanky. Od najľahšej po najťažšiu :-)

Prvá hádanka:

Z kútov sa to vymetá, no v Svätojurskej knižnici to majú na okrasu. Čo je to?

Druhá hádanka:

Na fotografiách z našej „Sladkej besedy“ nájdete päť súčasných slovenských autoriek. Natku Sabovú, mňa a ešte tri. Viete ktoré?

Tretia hádanka:

Kronika na jednej z fotografií skrýva pre Vás jedno slovo, ktoré je napísané obsahovo nesprávne. Je to textový škriatok. Majka ním testuje našu ostražitosť, skvelééé! Viete ktoré slovíčko to je?

Už sa teším a som veľmi zvedavá  na Vaše odpovede. Napíšte mi ich, prosím, najlepšie ako komentár pod tento text, alebo, ak sa Vám nechce, tak sa aspoň zahrajte len tak sami so sebou. Urobíte mi tým radosť a zas, priznajme si, zábavy nie je nikdy dosť :-)

Ďakujem za krásny večer, plný tajomstiev, mimoriadne aktívne publikum s množstvom otázok a výborné pohostenie so šarmantnými hostiteľkami. Jednoducho – vydarená Sladká beseda!

Slávka

5 Comments
 1. Keďže vidím, že hádanky sú naozaj náročné, tak ponúkam pomôcky na druhú a tretiu hádanku. Oľga aj Jan, odpovedali ste správne na prvú – ide o PAVUČINU. V knižnici ju mali spravenú zo špagátu hneď za dverami – je to pekne vidieť na fotografii. takže gratulujem :-)

  Druhá hádanka – viac vám o autorkách napovie “nástenka”
  Tretia hádanka – to slovo je v kronike na liste vpravo, v prvom riadku. Obsahovo výrazne nesedí so skutočnosťou.

  Tak ako? Je to ešte stále výzva? Teším sa, že sa bavíme…

 2. Slávka, žeby “mysterióznym romónom??? Ale je to špatne vidieť ten text, tak sa nečuduj, že nevieme nájsť odlišnosť, ale som si všimla, že v ďalšom slove “román” použila iné “a” a teda by to mohlo byť “romónom” :D

 3. Ďakujem za prvé komentáre. Teším sa, že hádate :-) , ale zatiaľ nie sú všetky odpovede správne. Pokiaľ ide o hádanku číslo 3, zamerajte sa na obsahovú stránku slova, nie formálnu (gramatickú). Držím palce!

  Slávka

 4. pokusim sa odpovedat na hadanku : 1. text moze byt : Prosim vas aby ste si kabaty a tasky….. 2. Hanka, Lenka a Majka Halenkovicova, 3. Pavucina !

 5. Ahoj Slávka.
  v prvom rade Vám obom, teda Tebe, aj Natke, srdečne gratulujem k ďalšej parádnej besede. Podľa fotiek, bola parádna. Mám vždy radosť, ak je slovenský človiečik činný a úspešný.

  Prvá odpoveď je: pavučina
  Druhá odpoveď: Neviem. Nepoznám, ale idem hádať. Možno jednu trafím.
  Zľava: Evelin Červienková, v strede: Marta Fartelová a tretia spisovateľka: Jana Chmelová
  Vydedukovala som si z fotiek Encyklopédie súčasných slovenských spisovateľov, ktorú zostavuje Nata Sabová.
  Tretia odpoveď: hrúbka ako Brno: „tituli správne má byť tituly – mužský rod, mn. č. neživ.
  A možno sa mýlim. Aj to je ľudské.

  Pozdravujem a prajem veľa úspechov. Oľga K.

Comments are closed.