Oravská knižnica Antona Habovštiaka, Dolný Kubín, 12. 11. 2013

pozvanka_kolenicova

Utorok 12. 11. 2013 o 16.30 hod.

Ako som písala aj v predchádzajúcom príspevku, v Dolnom Kubíne som mala dohodnuté s pani Miriam Kazimírovou z Oravskej knižnice Antona Habovštiaka vlastne dve besedy. A nielen ja, ale spolu s Lenkou Riečanskou, ktorá žiaľ zo smutných rodinných dôvodov napokon mohla prísť až o deň neskôr, do Vrútok. Podvečerné stretnutie priamo v knižnici bolo tým druhým stretnutím.

Po poobednej besede so seniormi a pred prechádzkou krásnym dolnokubínskym námestím som mala ešte dosť času prijať aj pozvanie na kávu a zaujímavý rozhovor s knihovníčkami. Zaujímavý najmä preto, že som lepšie pochopila, v akých podmienkach prebieha život knižníc na Slovensku. A tiež to, že ak vedenie knižnice má profesionálny záujem a svoju prácu vykonáva so zanietením, napokon si dokáže nájsť cestičky, ako tú svoju knižnicu pozdvihnúť.

Zo slov pani Kazimírovej priam prýštila hrdosť na kultúrne dedičstvo,  ktoré v Dolnom Kubíne majú a s nadšením mi odporučila pozrieť si tie správne miesta. Dokonca aj knižku o Antonovi Habovštiakovi som dostala, keďže som až do besedy v Dolnom Kubíne netušila, akú významnú prácu práve on vykonal v oblasti nárečí, aby ich presadil ako súčasť literárnej tvorby. Bol to mimoriadne príjemný, pohodový rozhovor pri káve, keď sme mali naozaj dosť času porozprávať sa o všeličom. Veľmi si to cením.

Tak taký vekový kontrast som naozaj nečakala…

Ani som sa nenazdala a bol tu podvečer a opäť, veľmi profesionálne pripravená beseda. Čo ma ale v dobrom zaskočilo, bol vekový priemer účastníkov. Boli to vlastne študenti z blízkeho gymnázia. Takže ten vekový kontrast od seniorov k tínedžerom v jeden deň, bol pre mňa osobitým zážitkom. A že sa „mladí“ zaujímali a dokonca istý mladík vyjadril sklamanie, že čítanie šteklivej scény z mojej knižky Kvarteto som skončila v najlepšom – tak to ma dostalo :-) . Sama mám synov vo veku, ako boli účastníci besedy a viem, že v tomto veku knihy zvádzajú s počítačom silný konkurenčný boj. Ak v tento utorok vyhrali knižky, tak to pokladám za deň veľkého víťazstva. Najmä zapálených pracovníčok tejto úspešnej knižnice. Ďakujem a držím im palce do ďalšej práce!

Slávka