Medická záhrada: Čítanie v tráve, 25. 8. 2015

11895253_1065877646757442_1690362116709187846_o_compressed

Utorok 25. 8. 2015 o 17.00 hod

Medická záhrada v Bratislave.

Staromestská knižnica ma pozvala do Letnej čitárne – svojho vysunutého pracoviska v Medickej záhrade, ktoré funguje od júna do augusta a je to vlastne drevený altánok chránený pred letným slnkom mohutnými stromami záhradného parku. Podobnú „čítačku“, ako sa týmto akciám zvykne hovoriť, som tu mala aj minulý rok v júli. Vtedy ju moderovala knihovníčka Staromestskej knižnice, pani Mária Majerčinová – teraz sedela v hľadisku. Teší ma, že toto leto som už mohla predstaviť svoje Výhybky osudu, ktoré vyšli v marci.

V altánku sú v drevenej presklenej skrinke knižky. Kto príde, požičia si niektorú z nich a číta si. Pri odchode ju vráti. Je to fajn nápad. Pred mojou čítačkou slúžil altánok na bábkové divadlo. Výborne zvolené miesto, keďže len pár krokov odtiaľ je detské ihrisko. Sama si veľmi dobre pamätám, keď boli moji synovia maličkí, ako som dokázala oceniť, ak ich niekto niečím zaujal a ja som si mohla na okamih oddýchnuť od celodenného kolotoča materskej „dovolenky“ :-)

Toto divadielko som zaradila do mojej galérie fotografií:

Ak sa pýtate, kto sa so mnou fotografoval, tak Vám to prezradím. Diskusiu moderovala Majka Pracná, knihovníčka Staromestskej knižnice a na fotografii s kvetmi sa k nej pridala aj riaditeľka, PhDr. Judita Kopáčiková. No a pri šálkach kávy sa so mnou blysli spisovateľské kolegynky, ktoré určite už z mojich akcií poznáte, Ruženka Sherhauferová vľavo a Silvia Antalíková vedľa mňa. Medzi nimi sa iste dobre cítili bloger Stano Hoferek a za nami stojaca Miška Kamenská – vášnivá fanúšička literatúry a častá návštevníčka mojich besied.

Čo ma na čítačke zabavilo najviac?

Majka bola na besedu so mnou veľmi dobre pripravená, mala dokonale zmapované moje knižky a položila mi také zaujímavé otázky, kvôli ktorým sa môj manžel rozhodol ostať až do konca – hoci pôvodne mal zámer odísť skôr :-)

Najviac ma však pobavila situácia s mikrofónom. Tak, ako vidíte na fotografii, sedeli sme pri stolíku a mali sme jeden šnúrový mikrofón napojený na neďaleký reproduktor. No a ako som dostala otázku, Majka mi ho podávala, aby som odpovedala – lenže, problém! Mikrofón nie a nie ísť bližšie k mojim ústam, šnúra sa našponovala kdesi dole pod Majkinými nohami a ja, ako mi je vlastné, som situáciu hneď začala spontánne riešiť. A tak  Majke vravím, ťahajúc si mikrofón k sebe, čiže všetko bolo počuť: „Môžete sa prosím troška posunúť? – STOJÍTE MI NA KÁBLI.“ Ojojoj!!! – hneď som si uvedomila, že moje ústa boli opäť rýchlejšie ako hlava a keď mi docvaklo, čo som vlastne povedala, strašne som sa začala rehliť. A samozrejme, aj všetci ostatní. Bolo to na začiatku našej čítačky, tak sa aspoň urobila dobrá, uvoľnená nálada a neskôr nebola núdza ani o otázky z publika.

Moja čítačka bola tou záverečnou tohto leta v altánku Medickej záhrady a som rada, že tento raz počasie vyšlo. Trochu som sa totiž bála, keďže altánok v Karlovej Vsi, ani Magio pláž pod holým nebom, mi tento rok neboli súdené a besedy boli preložené do knižníc.

Koniec dobrý, všetko dobré. Aj moje Výhybky osudu sa končia dobre, tak verím, že sa Vám budú páčiť.

Želám krásne čítanie

Slávka