Literárny večer Ruženy Scherhauferovej v Seredi, 22. 11. 2013

pozvanka_sered_lit-vecer-v-muzeu

Piatok 22. 11. 2013 o 17.30 hod.

Literárny večer hostiteľky, Ruženky Scherhauferovej, sa konal tradične, v pôsobivom prostredí Mestského múzea – Fándlyho fary na ulici M. R. Štefánika v Seredi.

Keďže ide o Literárny večer Ruženy Scherhauferovej, rada by som Vám Ruženku predstavila. Mohla by som napísať, ako sa stretávame na krstoch kníh, Bibliotéke či iných akciách, kam sme ako súčasné slovenské literárne autorky prizývané. No zdá sa mi to málo. Rada by som Vám hostiteľku skvelého večera priblížila čo najvernejšie, aj keď mnohí z Vás ju poznáte už veľmi dobre cez jej tvorbu. Dovolím si teda uviesť dva odkazy – jeden na Encyklopédiu slovenských súčasných spisovateľov Naty Sabovej a jeden na článok zo Seredských novín z minulého roka, kde je opísaný podobný literárny večer očami autorky článku, Márie Dikovej z Mestského múzea v Seredi.

Ruženka si okrem mňa na svoj Literárny večer prizvala aj spisovateľku Lenku Riečanskú a pána Miroslava Danaja, chirurga a básnika. Neskôr si k nám prisadla aj Andrejka Novosedlíková, ktorá sa tiež etablovala na scéne slovenských autoriek. Napokon to vyzeralo tak, ako si môžete pozrieť v nasledujúcej fotogalérii.

A ešte pár slov k atmosfére večera

Keďže sme na Ruženkine odporúčanie prišli do múzea o niečo skôr, mali sme čas nielen užiť si jej skvelé pohostenie, ale aj nechať sa previesť pani Máriou Dikovou expozíciou múzea. Mali sme to tak aj s odborným výkladom. A že pani Diková je skutočne veľmi dobre zorientovaná v histórii regiónu sme si uvedomili, keď nám zaujímavo odpovedala na všetky naše otázky. Najmä v súvislosti s „nedobytným“ Vodným hradom v Šintave, či zaujímavými vykopávkami. Tie len dokazujú, ako si naši predkovia vedeli pomôcť a boli vynachádzaví aj bez mobilov a internetu :-) Dokonca sa našla hracia kocka, čo znamená, že i ľudia v dávnej minulosti sa vedeli dobre baviť.

Účasť na Literárnom večere bola viac, ako bohatá. Medzi takmer päťdesiatku návštevníkov zavítal aj významný predstaviteľ Serede, zástupca primátora Bc. Ľubomír Veselický. Celú atmosféru podujatia veľmi vkusne hudobne rozvinul hrou na klavíri Matej Šabík zo Základnej umeleckej školy Jána Fischera-Kvetoňa v Seredi, pod vedením Mgr.art.Daniely Belancovej,ArtD.

Bolo veľmi pohodovo. Vtipné aforizmy pána Danaja publikum ocenenilo potleskom. Rovnako tak Lenkine básničky „zo šuplíka“, či ukážku z môjho Kvarteta. Opäť sa potvrdilo, že nezáleží ani tak na mieste, ako na ľuďoch. A Ruženka svojou osobnosťou pritiahla ľudí srdečných, zábavných a prajných. Ruženka, ďakujem za tento umelecky plodný večer. Cítila som sa výborne.

Slávka