Letný knižný drink so slovenskými autorkami, 8. 7. 2015

magio_plaz_v

Streda 8. 7. 2015 o 17.00 hod.

Ako ste sa mohli dočítať v Pozvánke, prvotný zámer bol takýto:

„Na brehu rieky kniha“ – letný knižný drink so slovenskými autorkami

Akcia mala byť open air – teda na Magio pláži, pri Dunaji, na Tyršovom nábreží v bratislavskej Petržalke. Bol to však deň, na ktorý predpovede všetkých meteorológov smerovali ukončenie takmer štyridsaťstupňových horúčav vytúženým dažďom. A aj keď som sa na pláž k Dunaju tešila, nechcela som byť sebecká, aby som sa azda nejako kvôli tomu rozčuľovala, veď príroda vlahu už veľmi potrebovala. 

Ešte mám v živej pamäti obraz mačky na našom sídlisku v Ružinove, ktorá pár dní dozadu vysmädnutá prekladala nohami idúc neviem kam po vysušenej tráve. Bolo mi jej ľúto. Takže keď mi Vierka Némethová – vedúca útvaru knižnično-výpožičných služieb z Petržalskej knižnice – zavolala, že beseda bude v pobočke Miestnej knižnice Petržalka na Prokofievovej ulici, brala som to ako fakt a jednoducho som sa prispôsobila.

Samozrejme, „keď sa drevo rúbe, aj triesky lietajú“ a náhlej zmene miesta besedy sa už nedokázali prispôsobiť tie desiatky návštevníkov Magio pláže, ktorí sa asi tiež ratovali pred náhlym silným dažďom a zaradili sa najskôr pod strechu najbližšieho bufetu :-)

Daždivé počasie však malo aj výhodu. Akú?

V knižnici nás bolo neveľa a vládla v nej príjemná komorná atmosféra, uzavretá dažďovou clonou za oknami, takže nik sa neťahal preč, práve naopak, debata sa rozbiehala už pred piatou. Moderátor Mirec Babják preklenul čas pútavým rozprávaním svojich nedávnych príhod z Moskvy.  Keď už bolo päť hodín, nenápadne premostil rozhovor na nás, pozvané slovenské autorky. Ľahkými otázkami sme sa zakrátko dostali, ako sa ukázalo, k ťažkým a večným témam vzťahov mužov a žien a musím povedať, že moja spolubesedníčka, skúsená publicistka Ivana Havranová, mi bola výbornou  „kontrou“ k mojim názorom na tieto vzťahy.

Beseda sa ukázala ako mimoriadne živá, aj Mirec bol skvelý v tom, ako z nás vytiahol intímne veci bez toho, aby sa do tých tém nejako sám veľmi vnášal. Skrátka, vnímam to tak, že sme sa stretli dve ženy, životom názorovo vyzreté každá trochu do iných plodov, a preto beseda bola pre mňa naozaj osviežujúco šťavnatá. Ak tomu hviezdy budú priať, stretnutie v takomto zložení, s výnimočnou pani Ivanou Havranovou, si rada kedykoľvek zopakujem.

Na záver prikladám ešte zopár spomienkových fotografií na tento nezabudnuteľný knižný drink, ktorý by som pokojne okorenila priliehavým prívlastkom a povýšila ho tým na „letný knižný chilli drink“ :-)

Energie v ňom bolo dosť pre všetkých a verím, že som aspoň kúsok z nej preniesla teraz aj na Vás.

 

Želám Vám krásne, plážové leto

Vaša Slávka