Elixír záujmu v Zlatých Moravciach, 1. 4. 2014

pozvanka_zm

Utorok 1. 4. 2014 o 17.00 hod.

Prekvapivá, srdečná a vášnivá – taká bola beseda v Mestskej knižnici v Zlatých Moravciach.

S manželom sme prišli do Zlatých Moraviec o niečo skôr. Rada si totiž doprajem prechádzku námestím či uličkami a dýcham atmosféru miesta, na ktorom som prvý raz.

Priznám sa, že keď som si uvedomila, ako je knižnica schovaná v bočnej uličke mimo námestia, mala som obavy, či na besedu vôbec niekto príde. Bolo predsa krásne počasie. Lenže bol aj prvý apríl a ten nechcel ostať svojej povesti nič dlžný. A tak, od príchodu do knižnice v budove školy, ma už čakali len a len milé prekvapenia.

Aké prekvapenia a prečo elixír?

V prvom rade milé privítanie pri káve a koláčikoch, až nám bolo ľúto, že sme neodolali skoršiemu pohosteniu pizzerie na námestí. Ale všetko má svoj dôvod. Aspoň sme mali viac času poprezerať si knižnicu. Ako som povedala, nachádza sa v budove školy, čo je výnimočné. Prekvapilo ma, aké veľké priestory a pohodlie sú medzi regálmi s knižkami, ale hlavne sa mi páčilo, koľko denného svetla je všade, kde sa v knižnici nachádzate. To je úžasný luxus pri prezeraní si knižiek a verím, že čitatelia toto miesto musia milovať. Pohoda a komfort ku knižkám – to teda áno!

S veľmi priateľskými pracovníčkami knižnice Ankou Šútorovou, Alenkou Malou, Mirkou Kabátovou, pani riaditeľkou MSKŠ Simonou Holubovou a šéfredaktorkou Tekovských novín Ľubomírou Rosinskou s jej kolegyňou M. Petrovičovou sme potom ešte chvíľu debatovali v „kabinete“. Ale to už sa blížila piata hodina. Náhle som si uvedomila, že za pootvorenými dverami akosi narastá úroveň vravy. Bolo to zvláštne, lebo keď sme si prezerali knižnicu, bol v nej relatívny pokoj. No akoby zaúčinkovali nejaké čarovné sily, odrazu bolo v knižnici množstvo dám, zrejme zvedavých, čo im budem rozprávať. Viete si predstaviť, aké nadšenie sa ma zmocnilo? A potom to už išlo.

Vedúca knižnice, pani Šútorová, besedu veľmi skúsene moderovala. Dokonca som si opäť po nejakom čase užila, že nie ja, ale niekto iný, kto má umelecký prednes v krvi, prečítal čitateľkám mojich knižiek úryvok textu z Kvarteta. Čo ma ale úplne dostalo a bolo v tejto knižnici výrazne iné, bol spontánny záujem čitateliek. Bola to doslova smršť otázok, elixír záujmu a verte, že som odpovedala s radosťou. Nádherná skúsenosť!

Veselým zážitkom pre mňa napríklad bolo, keď sa mi čitateľka mojej druhej knižky, Víťazné prehry, zdôverila na besede s tým, ako bola pri čítaní doslova naštvaná na Martinu, hlavnú hrdinku. Prežívala to vraj tak emotívne, až hlasitými rozčúlenými výkrikmi, aké sprostosti Martina vyvádza, nenechala pokojným ani svoje okolie :-)

Čo dodať? Bola to úžasná beseda a výborný kolektív pracovníčok knižnice. Aj po skončení besedy sme si ešte posedeli a bavili sa o deťoch a kadečom inom z našich životov, až sa nám s manželom nechcelo ísť. Ale bola pred nami cesta domov a zas ďalší deň, tak sme sa napokon rozlúčili a plní dojmov vyrazili do Bratislavy.

Posielam do Zlatých Moraviec jedno veľké, srdečné ďakujem!

Slávka