Čítanie v tráve, 8. 7. 2014

pozvankasss

Utorok 8. 7. 2014 o 17.00 hod.

Medická záhrada v Bratislave.

Obvykle chodievam na besedy, kde popri otázkach čitateliek a čitateľov zvyknem aj čo to prečítať. Toto však bola akcia, ktorej sa zvykne hovoriť aj „čítačka“. Teda je to presne naopak – veľa sa číta a pomenej beseduje. Bola to moja prvá čítačka a tak som bola nielen veľmi zvedavá, ale aj tak trochu nervózna, ako to dopadne.

Vývoj počasia v Bratislave v tento deň vôbec nenasvedčoval tomu, že by snáď niekto mal chuť vyjsť si do parku a niečo si čítať. V meste sa objavovali spontánne prívalové dažde a ja som len dúfala, že do piatej sa to urovná a stane sa nejaký zázrak.

A zázrak sa stal

V Starom meste sa mraky roztrhali, vykuklo hanblivé slniečko a keď som prichádzala k drevenému altánku, ktorý je vlastne Letnou čitárňou Medickej záhrady, veľmi som sa potešila, lebo naozaj tam sedeli ľudia a čítali si voľne dostupné časopisy a knižky. Bol fajn vlhký vzduch a dokonca ani komáre sa ešte nestihli spamätať po daždi  a vyjsť zo svojich úkrytov. Na veži blízkeho kostola odbilo päť a čítačka sa mohla začať.

Najprv som pár slov povedala o sebe. Aké prekvapivé bolo poznanie, že pani knihovníčka Mária Majerčinová kedysi pracovala práve v knižnici na Záhrebskej ulici, kam som ako školáčka chodila. Možno to neviete, ale s rodičmi som bývala v Starom meste na Belopotockého ulici, neďaleko „obrátenej pyramídy“ budovy Rozhlasu, a tak práve táto knižnica bola tým miestom, kam som chodila trápiť knižky svojou zvedavosťou. Dokonca pani Majerčinová vravela, že som jej bola hneď nejako povedomá. Po toľkých rokoch? To určite len žartovala :-) . Bola to však rozhodne príjemná spomienka.

Prešla som úryvkami všetky štyri rodiny z môjho Kvarteta. Zdalo sa mi, že čítam pridlho, ale prísediace dámy a tiež páni neodchádzali, ba práve naopak. Povzbudzovali ma, nech čítam ďalej. Tak som sa v atmosfére „čítačky“ aj vďaka týmto pozitívnym reakciám udomácnila.

Popri rozbiehajúcej sa diskusii som takmer zabudla prečítať úryvok zo svojej pripravovanej štvrtej knižky, ktorá sa už rediguje vo vydavateľstve Ikar. Vyjsť má na jar budúceho roku pod názvom VÝHYBKY OSUDU. Toto bolo prvé verejné čítanie z nej a hreje ma pri srdiečku, že prítomní zanietene počúvali. Tak hádam aj Vás osloví, keď bude dostupná.

Napokon teda všetko dobre dopadlo a som vďačná všetkým, ktorí prejavili záujem a prišli, čo ma neuveriteľne nabíja pozitívnou energiou. Ďakujem tiež pracovníčkam Staromestskej knižnice, ale aj Magistrátu Mesta Bratislava, že dokázali do takého krásneho prostredia v prírode začleniť kultúru – Letnú čitáreň.

Teším sa na všetkých zas niekedy nabudúce

Slávka