Beseda vo Vrábľoch, 11. 11. 2014

plagat_slavka_vrable

Utorok 11. 11. 2014 o 17.00 hod.

Mestský úrad vo Vrábľoch, kde sa beseda konala, bol z hľadiska dopravy tým najkomfortnejším miestom, aké som si ako Bratislavčanka mohla na stretnutie priať. Prečo? Nuž, v bratislavskom Ružinove sme sa zaradili na diaľnicu D1, zľahka prešli na rýchlostnú R1 až k východnému výjazdu na Nitru, a od Nitry už len širokou cestou, na ktorej nemôžete zablúdiť, sme prišli rovno na kruhový objazd vo Vrábľoch. Lemovaný je chodníkom, na ktorý vedú schody Mestského úradu. No a na druhej strane chodníka  je hneď veľké parkovisko predajne Lidl, dokonca s automatom na mlieko. Ako hovorí moja kamarátka, s „technickou kravou“ :-) Takže príjazd ku schodom a parkovanie doslova pred dverami – fantázia!

Keďže sme prišli vďaka tejto úžasnej polohe konania besedy o niekoľko minút skôr, zašli sme si s manželom ešte na kávičku do reštaurácie. Samozrejme, ako inak, bola hneď vedľa Mestského úradu. Vo Vrábľoch skrátka vedia, ako na to!

Vedúca knižnice, pani Mgr. Eva Franková, nás privítala dole, aby sme neblúdili po budove a uviedla nás do Malej zasadačky na poschodí, kde sa mala beseda konať. V prízemnej časti Mestského úradu boli akési predvolebné kortešačky a tak ma trocha premkla obava, či na besedu vôbec niekto príde a nenechá sa radšej zlákať bonusmi komunálnych politikov.

No všetko bolo inak. Pred piatou, kde sa vzali, tu sa vzali, naraz akoby šibnutím čarovného prútika, zasadačka sa zaplnila milými ženami, ktoré už o živote mnohé vedeli, ale ktoré mali hlavne jedno spoločné – záujem o čítanie. Združené boli v miestnom čitateľskom klube. A aby som bola spravodlivá, boli tam aj muži. Jeden, ten môj a druhý, pán ktorý na besedu prišiel, čo som oceňovala a ktorý, ako sa ukázalo neskôr, bol mojím prekvapením.

Vlastne, prekvapenia boli hneď dve

Prvé, keď do miestnosti rázne a sebavedomo vkráčala pani v kroji. To bolo nečakané oživenie, veď posúďte sami z fotografie:

V zápätí mi vysvetlili, že ide o zástupkyňu čitateľského krúžku. Ospravedlňovala sa, že na besedu nemôže prísť, nakoľko má vystúpenie. Bolo to naozaj milé. No a ak ste si fotografie prezreli pozorne, tak ste si určite všimli pána, ako so mnou diskutuje… Pýtal sa ma, či by som nechcela napísať nejaký historický román. Zdalo sa mi z jeho reči, že k literatúre má blízko, tak som sa ho opýtala: „A Vy ste niečo napísali?“ Nuž a ako začal veľmi skromne uvádzať svoje diela, tak som ostala v šoku, že čo ja tu vlastne idem rozprávať… :-) Bolo to zábavné. Predstavili mi teda pána Jozefa Trubíniho a on sám sa priznal, že sa prišiel na moju besedu inšpirovať. Povedal, že sa venuje historickým dielam s regionálnym zameraním na Vráble. Mala som teda tú česť spoznať sa s ním a som za to vďačná celému tímu pracovníčok Mestskej knižnice vo Vrábľoch. Na spoločnej fotografii, ak budem menovať zľava, sú to pani Iveta Miháliková, Mgr. Lucia Tóthová, Mgr. Maria Vozáriková, a napravo vedúca knižnice pani Mgr. Eva Franková.

Teší ma, že čitateľky na besede mali moje knižky obsahovo veľmi dobre „zmáknuté“, takže sme mohli diskutovať aj o rôznych detailoch, čo sa mi nie vždy podarí. Bola som rada, že pani Tóthová prečítala úryvok z Víťazných prehier, teda z mojej staršej knižky a dostala som priestor prečítať aj niečo z pripravovaného románu Výhybky osudu, ktorý mi vyjde už onedlho, na jar v roku 2015.

Keďže Vianoce sa blížia, napísala som do knižiek niekoľko svojich venovaní a rozlúčila som sa s čitateľkami. V zasadačke sme ostali len ja, manžel, ktorý všetko starostlivo fotografoval a pracovníčky knižnice. Vonku už bola tma, tak sa nám zachcelo ešte si trocha potrkotať len tak o bežnom živote a zistili sme, že mnohé témy vnímame veľmi podobne.

Napokon, všetko raz končí a tak skončila aj táto ľudsky veľmi príjemná beseda. Nebola som však smutná. Vedela som, že kruhový objazd a pár kilometrov rýchlej cesty znamená, že Bratislava a Vráble sú si veľmi blízko. Po tejto besede už viem, že nielen tými cestami…

Ďakujem

Slávka

 

4 Comments
 1. Šťastné a pokojné Vianoce, veľa lásky, úsmevu a porozumenia v Novom roku.
  Nech je pre Vás rok 2015 obdobím pevného zdravia, šťastia a pohody. Prajeme Vám veľa inšpirácie , spokojných čitateliek a množstvo nových a predaných kníh – pracovníčky Mestskej knižnice vo Vrábľoch.

  PS: Tešíme sa na novú knihu Výhybky osudu.

  • Ďakujem veľmi pekne, takisto želám Vám i Vašim kolegyniam krásne a pokojné vianočné sviatky. Do nového roka veľa elánu, dobrých nápadov a nadšených čitateľov vo vašej knižnici :-)

  • Dobrý deň pani Franková,
   ďakujem za Váš odkaz na článok. Prečítala som si ho a musím uznať, že bol výstižný. Najviac som sa zasmiala na vete, v ktorej ma redaktorka pani Dóriová citovala, že postavy v mojich románoch si žijú samé svoj život :-) Presne tak to je. Ďakujem za článoček, želám vašej knižnici veľa čitateľov a všetkým krásne Vianoce.
   Slávka

Comments are closed.